Öppettider och kontakt

Biljett- och publikservice

Tel. 0512-315 00 / biljetter@varakonserthus.se

Öppettider telefon

Vardagar 13.00-18.00 samt två timmar innan varje föreställning. 

Öppettider biljettkassa i foajé

Vardagar 13.00-18.00 samt två timmar innan varje föreställning.

_

Restaurang

Tel. 0512-315 00

Öppnar två timmar innan föreställning.
Vid föreställning med paus har vi även öppet i pausen.

Besöksadress

Vara Konserthus
Allégatan 49
534 31 Vara

Postadress

Vara Konserthus
Box 4
534 21 Vara

Faktureringsadress

Vara Konserthus
Box 4
534 21 Vara

Org. nr. 556872-7704
faktura@varakonserthus.se

Hela kompaniet
som jobbar här.

Precis som att alla sektioner i en symfoniorkester spelar en viktig roll för klangen, spelar alla avdelningar en viktig roll för konserthusets tonsäkerhet.

Biljett- och publikservice

Ewa Woldenius
Marknads- och försäljningschef
0512-313 88
ewa.woldenius@varakonserthus.se

Sofia Persson
Teamledare biljett- och publikservice
0512-318 38
sofia.persson@varakonserthus.se

Jennie Toreborg
Biljettförsäljning, gruppbokning och garderob
0512-313 84
jennie.toreborg@varakonserthus.se

Ida Erlandsson
Biljettförsäljning och publikvärdar
0512-315 14
ida.erlandsson@varakonserthus.se

Anneli Johansson
Biljettförsäljning
0512-313 89
anneli.johansson@varakonserthus.se

Emma Brolin
Biljettförsäljning
0512-315 23
emma.brolin@varakonserthus.se

Marcus Ohlsson
Biljettförsäljning
0512-313 79
marcus.ohlsson@varakonserthus.se 

Ekonomi

Rebecca Stridsberg
Redovisningsekonom
0512-315 19
rebecca.stridsberg@varakonserthus.se

Lena Axelsson
Ekonomiassistent
0512-318 87
lena.axelsson@varakonserthus.se

Konferens och event

Malin Sjölin-Lorentzson
Konferens- och eventchef
0512-315 20
malin.sjolinlorentzson@varakonserthus.se

Ida Erlandsson
Konferens och event
0512-315 14
ida.erlandsson@varakonserthus.se

Anneli Johansson
Konferens och event
0512-313 89
anneli.johansson@varakonserthus.se

Emma Brolin
Konferens och event
0512-315 23
emma.brolin@varakonserthus.se

Marcus Ohlsson
Konferens och event
0512-313 79
marcus.ohlsson@varakonserthus.se 

Ledning

Petra Kloo
VD & konserthuschef
0512-318 17
petra.kloo@varakonserthus.se

Ewa Woldenius
Marknads- och försäljningschef
0512-313 88
ewa.woldenius@varakonserthus.se

Sara Törn
Produktionschef
0512-315 26
sara.torn@varakonserthus.se

Eric Brandström Arellano
Orkesterchef Bohuslän Big Band
076-104 90 28
eric@bohuslanbigband.com

Marknad och kommunikation

Ewa Woldenius
Marknads- och försäljningschef
0512-313 88
ewa.woldenius@varakonserthus.se

Kristin Nyberg
Teamledare marknad
0512-313 87
kristin.nyberg@varakonserthus.se

Sara Jenkins
Kommunikatör
0512-315 21
sara.jenkins@varakonserthus.se 

Adam Ramberg
Kommunikatör
0512-313 72
adam.ramberg@varakonserthus.se

Produktion

Sara Törn
Produktionschef
0512-315 26
sara.torn@varakonserthus.se

Louise Larsson-Skoog
Producent
0512-313 85
louise.larsson-skoog@varakonserthus.se

Helena Helén
Producent Barn & unga
0512-315 24
helena.helen@varakonserthus.se

Linda Gustafsson-Hedborg
Producent Bohuslän Big Band
0512-313 86
linda@bohuslanbigband.com

Ida Jarlgren
Producent
072-582 01 34
ida@bohuslanbigband.com

Eric Brandström Arellano 
Orkesterchef Bohuslän Big Band
076-104 90 28
eric@bohuslanbigband.com

Ralph Soovik
Producent Barn & unga, Bohuslän Big Band
076-104 90 23
ralph@bohuslanbigband.com

Restaurang

Samuel Berthold
Tf. Teamledare restaurang
0512-313 83
samuel.berthold@varakonserthus.se

Linda Eriksson Sigurdsson
Hovmästare
076-833 07 39
linda.erikssonsigurdsson@varakonserthus.se 

 

Teknik

Eric Johnsson
Scenmästare
0512-315 27
eric.jonsson@varakonserthus.se

Peter Bergqvist
Biträdande scenmästare
0512-315 10
peter.bergqvist@varakonserthus.se

Bo Brinkdorf
Scentekniker
0512-319 35
bo.brinkdorf@varakonserthus.se

Vaktmästeri och lokalvård

Tanja Mäntyvuo
Lokalvårdare

Johan Sundin
Vaktmästare
0512-315 28
johan.sundin@varakonserthus.se